W dzisiejszej stomatologii coraz większą rolę odgrywa cyfrowa technologia, która rewolucjonizuje procesy diagnostyczne i lecznicze. Jednym z kluczowych narzędzi jest skaner wewnątrzustny, umożliwiający precyzyjne skanowanie wnętrza jamy ustnej oraz tworzenie wirtualnych wycisków

Dowiesz się również, jak technologia wpływa na planowanie leczenia stomatologicznego i jakie są jej praktyczne zastosowania w codziennej pracy gabinetu dentystycznego.

Poniżej omówimy, czym jest cyfrowy skaner wewnątrzustny, jak działa, jakie korzyści przynosi zarówno pacjentom, jak i stomatologom.

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Jest to profesjonalne urządzenie do skanowania wnętrza jamy ustnej. Skaner przenosi obraz składający się z setek zdjęć i skanów, na ekran komputera. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że uzyskiwany wirtualny wycisk jest idealnym odwzorowaniem aktualnego stanu jamy ustnej pacjenta.

skanery 3d shining banner ramka

Dzięki takiemu obrazowaniu zębów 3D, lekarz stomatolog może precyzyjne odwzorować stan i kształt zębów i dziąseł. To z kolei pozwala technikowi zaprojektować wszelkie rodzaje prac dla danego pacjenta z niespotykaną dotąd dokładnością.

Procedura ta nie wymaga stosowania tradycyjnych metod wyciskowych.

Pobieranie wycisku cyfrowego – przełomowa zmiana dla pacjenta

Cyfrowe skanowanie zębów jest obecnie niezastąpione zwłaszcza w protetyce i ortodoncji. W głównej mierze, metoda ta umożliwia idealne, bardzo szczegółowe dopasowanie koron i innych elementów protetycznych.

Banner do artykulu skanery 3d

Skany pozwalają lekarzom odwzorować wszystkie wady zgryzu i inne anomalie znane diagnostyce. Zastosowanie nowoczesnego skanera znacząco zwiększa również komfort pacjenta, eliminując nieprzyjemne odczucia związane z tradycyjnymi wyciskami. 

Precyzja skanera pozwala na drobiazgowe planowanie leczenia oraz wykonanie protetycznych prac spełniających najwyższe standardy.

Korzyści z jego stosowania

Wyższa precyzja

Nowoczesne skanery wewnątrzustne zapewniają bardzo precyzyjne odwzorowanie każdego łuku z osobna i całej jamy ustnej, co prowadzi do lepszego dopasowania protetycznych elementów.

Bardziej komfortowe badanie

Skanowanie wewnątrzustne jest bezbolesne i eliminuje dyskomfort związany z tradycyjnymi wyciskami, takimi jak odruch wymiotny i nieprzyjemne wrażenie w ustach.

Łatwiejsze przechowywanie danych

Zautomatyzowane dane mogą być łatwo przechowywane, archiwizowane i przesyłane między specjalistami, co ułatwia współpracę i usprawnia proces leczenia.

Brak potrzeby powtarzania wycisków

W przypadku tradycyjnych wycisków często konieczne jest ich powtórzenie, jeśli wynik nie jest satysfakcjonujący. Skanery wewnątrzustne minimalizują takie ryzyko.

proces skanowania wewnątrzustnego banner

Szybsza technika

Proces skanowania wewnątrzustnego jest szybszy niż tradycyjne metody pobierania wycisków, co skraca czas wizyty pacjenta.

Większa trwałość danych

Wirtualne zapisy są trwałe i nie ulegają degradacji z upływem czasu, w przeciwieństwie do fizycznych wycisków, które mogą się zniekształcić lub uszkodzić.

Redukcja błędów

Skanowanie cyfrowe minimalizuje ryzyko błędów związanych z deformacją materiałów wyciskowych i błędami ludzkimi.

Ułatwione planowanie leczenia

Precyzyjne skany umożliwiają lepsze planowanie procedur stomatologicznych, w ortodoncji, implantologii i protetyce, co poprawia wyniki leczenia.

nowoczesne alternatywy

Wykorzystanie tej metody przyczynia się do oszczędności materiałów, co zmniejsza koszty i wpływ na środowisko przez brak konieczności wykorzystania masy.

Lepsza komunikacja z pacjentem

Możliwość natychmiastowego pokazania pacjentowi obrazu jamy ustnej ułatwia wyjaśnienie planu leczenia i zwiększa jego zaangażowanie. Widząc stan zębów oraz efekty leczenia, akceptacja planu jest o wiele pewniejsza.

UMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ

Planowanie leczenia

Rozplanowanie leczenia z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego znacznie usprawnia pracę dentysty. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu uzębienia oraz struktury jamy ustnej pacjenta, lekarz przeprowadza szczegółowe analizy i opracowuje indywidualny plan leczenia. 

Planowanie-leczenia-banner

Modele umożliwiają dokładne monitorowanie postępów leczenia i wprowadzanie niezbędnych korekt, nawet w przypadku implantologii.

Technika ta znacząco skraca czas potrzebny na przygotowanie planu leczenia, eliminując konieczność wielokrotnych wizyt i powtarzania wycisków.

Skanowanie wewnątrzustne i model 3D jako ułatwienie

Dzięki możliwościom archiwizowania i łatwego przesyłania danych, specjaliści mogą współpracować z większą skutecznością, zapewniając pacjentom najlepszą możliwą opiekę. W rezultacie planowanie leczenia staje się bardziej efektywne, mniej inwazyjne, a końcowe rezultaty są dokładniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Budowa skanera wewnątrzustnego

Skanery wewnątrzustne, takie jak Dexis IS 3800, Dexis IS 3700 oraz Shining Aoralscan 3, charakteryzują się zaawansowaną konstrukcją, która pozwala uzyskać pełny i precyzyjny obraz wszystkich łuków. Główne komponenty urządzeń obejmują ergonomicznie zaprojektowaną rękojeść, kamerę optyczną i źródło światła strukturalnego.

Zasada dzialania skanera zebow 3D skaner dexis is 3800 2

Dexis IS 3800

  • Lekka i kompaktowa konstrukcja: Idealna do wygodnego użytkowania.
  • Zaawansowane oprogramowanie: Ułatwia proces skanowania i analizę danych.
  • Wysoka rozdzielczość: Gwarantuje dokładność obrazów 3D.
Zasada dzialania skanera zebow 3D skaner dexis is 3700 2

Dexis IS 3700

  • Intuicyjny interfejs: Umożliwia łatwą obsługę nawet mniej doświadczonym użytkownikom.
  • Funkcja zapobiegania zamgleniu: Zwiększa jakość obrazów.
Zasada dzialania skanera zebow 3D skaner aoralscan 3 2

Shining Aoralscan 3

  • Automatyczne zapobieganie zamgleniu: Końcówka do użytku w autoklawie do 100 razy.
  • Interaktywny program: Krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces.
  • Technologia światła strukturalnego: Umożliwia dokładne rejestrowanie szczegółów w jamie ustnej.
  • Lekka konstrukcja (240g): Zapewnia komfort pracy i łatwość manewrowania.

Ogólny zamysł budowy skanerów wewnątrzustnych opiera się na ergonomii, precyzji i zaawansowanej technologii optycznej. Skanery te są projektowane z myślą o maksymalnej wygodzie użytkownika oraz dokładnym odwzorowaniu struktur anatomicznych, co jest kluczowe dla precyzyjnego wykonania pracy protetycznej.

Formularz kontaktowy Zasada dzialania skanera zebow 3D

Nowoczesna stomatologia 

Skanowanie wewnątrzustne stanowi połączenie zaawansowanej technologii optycznej i cyfrowej. Zalety tego rozwiązania są widoczne w niejednej dziedzinie stomatologii, m.in. w leczeniu ortodontycznym, protetyce i implantologii. Skanowanie wewnątrzustne jest znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta, a lekarz dentysta może krócej analizować stan uzębienia dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu.

Eliminacja masy wyciskowej skraca czas diagnozy, ułatwia komunikację z pacjentem, zwiększa komfort podczas wizyt, a model ma cyfrowy format, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko deformacji.

Zapraszamy do kontaktu by umówić się na prezentację skanera!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.