Wprowadzenie cyfrowych technologii w stomatologii to nie tylko kwestia bardziej zaawansowanych przyrządów, ale także nowego podejścia do leczenia i diagnozy. Jednym z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć w branży, jest cyfrowe skanowanie zębów oraz wykorzystanie technologii 3D. Postęp technologiczny gwarantuje lepsze zrozumienie i leczenie uzębienia, m.in. w protetyce, ortodoncji i implantologii

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny to innowacyjne urządzenie, które znacząco zmienia podejście stomatologa do diagnostyki i planowania leczenia. Służy on do precyzyjnego tworzenia cyfrowego obrazu 3D zębów i jamy ustnej pacjenta. Skaner umożliwia tworzenie dokładnych obrazów w czasie rzeczywistym, co znacznie przewyższa tradycyjne metody wyciskowe.

Kolejną istotną zaletą jest możliwość wizualizacji wyników skanu w formie wirtualnej. Daje to lekarzowi możliwość bardziej szczegółowej analizy stanu zębów. Cyfrowe skany można łatwo przechowywać i udostępniać innym specjalistom, co ułatwia współpracę interdyscyplinarną i przyspiesza proces leczenia.

Pobieranie wycisku cyfrowego a wycisk tradycyjny

Korzystanie ze skanera pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego cyfrowego wycisku, co jest niezbędne w procesie projektowania i tworzenia aparatów ortodontycznych oraz uzupełnień protetycznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyciskowych, gdzie masa wyciskowa mogła wywołać odruch wymiotny u pacjenta, skaner wewnątrzustny jest znacznie bardziej komfortowy i mniej inwazyjny

Skanowanie jamy ustnej jest krótsze, szybsze i bardziej precyzyjne, niż w przypadku klasycznych wycisków. Dzięki technologii CAD/CAM, pacjent już na wizycie wstępnej może liczyć na pełen obraz diagnostyczny i lepiej zapoznać się ze stanem swoich zębów, dzięki wizualizacji 3D na ekranie komputera lekarza.

Warto dodać, że nawet w przypadku gdy proces skanowania trzeba przedłużyć lub powtórzyć, nie będzie się to wiązało z dyskomfortem i niechęcią ze strony pacjenta. 

skaner i oprogramowanie

Stomatologia diagnostyczna 3D

Zmiany, jakie zaszły w dziedzinie stomatologii na przestrzeni ostatnich lat, ściśle wiążą się z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych technologii. Innowacyjne skanery wewnątrzustne posiadają funkcje, które rewolucjonizują cały proces leczenia. 

Najważniejsze funkcje ułatwiające pracę lekarza to między innymi:

 • Ultraszybkie skanowanie – umożliwia skanowanie pojedynczego łuku zębowego w ciągu 25 sekund.
 • Bezprzewodowa obsługa – dostępne są modele działające bezprzewodowo zwiększając swobodę użytkowania.
 • Intuicyjna kontrola – skanery są wyposażone w przyciski na rękojeści i możliwość sterowania gestami.
 • Zwiększone pole widzenia i głębi ostrości – pozwala na szczegółowe uchwycenie obrazu nawet w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej.
 • Oświetlenie LED – zapewnia lepsze widzenie i rejestrowanie obrazów. 
 • Możliwość wymiany końcówek – idealne w przypadku leczenia dzieci i dorosłych.
 • Technologia przeciwmgielna – zapobiega parowaniu końcówki podczas skanowania.

Skan 3D – korzyści z jego stosowania i komfort pacjenta

Postęp technologiczny w gabinecie dentystycznym, ukierunkowany jest przede wszystkim na leczenie komfortowe dla pacjenta. Z wykorzystaniem nowoczesnej metody jaką jest cyfrowy skaner, całe badanie trwa maksymalnie kilka minut. Skanowanie wewnątrzustne jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Urządzenie jest w stanie wychwycić dokładny kształt zębów i wszystkie wady zgryzu, dzięki czemu pacjent ma możliwość zobaczyć m.in. precyzyjny obraz 3D zębów. Odtwarzany w czasie rzeczywistym pełnokolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości pozwala pacjentowi od razu dowiedzieć się więcej na temat planu leczenia. 

W przypadku wycisków konwencjonalnych, proces diagnostyczny jest wydłużony. 

Zestaw skanera wewnątrzustnego

Skaner stomatologiczny składa się najczęściej z poniższych elementów:

 • Skaner,
 • Specjalistyczne oprogramowanie,
 • Platforma do przesyłania plików,
 • Bateria,
 • Końcówka (co najmniej jedna),
 • Ładowarka,
 • Instrukcja i karta gwarancyjna.

Obrazowanie 3D powinno być procesem ciągłym. Dlatego istotne jest zadbanie o stabilne łącze internetowe. Producenci najbardziej nowoczesnych skanerów 3D mają rozwiązanie na chwilowy, nagły brak Internetu – niektóre oprogramowania mają możliwość pracy offline. Zapisywane roboczo kopie skanów i plików nie znikną nawet w przypadku rozładowania się skanera. 

dexis poziomy

Zdjęcia wewnątrzustne – jak prawidłowo skanować?

Zastosowanie skanera przez technika dentystycznego, asystentek czy lekarza stomatologii, wymaga znajomości danego przyrządu. Warto znać podstawowe, najczęściej popełniane błędy w użytkowaniu tego przyrządu.

Dentysta, przed pobraniem cyfrowych wycisków, musi zadbać o absolutną czystość w jamie ustnej pacjenta. 

W niektórych modelach, przed rozpoczęciem prac należy zdefiniować rodzaj skanu – czy jest to skan protetyczny, implantologiczny, ortodontyczny, diagnostyczny lub inny. Takie oznaczenie jest konieczne w zależności od rodzaju leczenia, jakiego będzie się podejmować lekarz. 

Wykonanie pracy protetycznej, leczenia ortodontycznego lub implantologicznego, wymaga niezwykłej precyzji i dokładności. Technologiczne rozwiązania podsuwają nam nowoczesne, bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone urządzenia. Warto zmierzać w stronę zastosowania ich ze względu na ciągły rozwój branży dentystycznej i ogólnomedycznej.

Klinika wyposażona w skaner 3D może zaoferować pacjentowi więcej i szybciej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.