Technologia CAD/CAM stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie stomatologii, wprowadzając nowe standardy precyzji i efektywności w procesie projektowania i wytwarzania rekonstruujących elementów. Dzięki niej dentyści mogą tworzyć dokładne prace protetyczne, co znacząco poprawia jakość leczenia. 

W tym artykule przybliżymy, czym dokładnie jest system CAD/CAM, jak działa i jakie korzyści niesie za sobą jego zastosowanie w codziennej praktyce stomatologicznej.

1. Skanowanie zębów 

Tradycyjny wycisk, który był standardem w przeszłości, ustępuje miejsca nowoczesnym technologiom i urządzeniom, takim jak skanery wewnątrzustne Dexis i Shining. Dzięki nim, tworzony jest trójwymiarowy obraz uzębienia, który można modelować na ekranie komputera z wyjątkową starannością.

Jak odbywa się skanowanie zębów?

Skanery wewnątrzustne rejestrują głębokość bruzd i struktury zębów, tworząc detaliczny trójwymiarowy obraz jamy ustnej. Proces ten polega na przeskanowaniu zębów przy użyciu zaawansowanej technologii laserowej lub optycznej, która rejestruje każdy detal powierzchni zęba.

Uzyskany model jest następnie przesyłany do oprogramowania CAM, gdzie może być modelowany.

UMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ

Akceptacja planu leczenia

Skanery wewnątrzustne oraz technologia CAD/CAM w stomatologii znacząco podnoszą akceptowalność planu leczenia przez pacjentów. Po zeskanowaniu jamy ustnej, dentysta otrzymuje trójwymiarowy model, który precyzyjnie odwzorowuje aktualny stan zębów i tkanek pacjenta. Dzięki temu pacjent ma możliwość zobaczenia na własne oczy, w jakim stanie znajduje się jego jama ustna.

Na podstawie tego wirtualnego wycisku, dentysta może dokładnie przedstawić, które obszary wymagają leczenia, oraz jak cały proces będzie przebiegał od początku do końca. Taka wizualizacja nie tylko ułatwia zrozumienie konieczności leczenia, ale również buduje zaufanie pacjenta do proponowanych zabiegów, co przekłada się na większą akceptację planu leczenia.

Zastosowanie CAD/CAM w praktyce

Uzyskane modele 3D mogą być wykorzystane do projektowania różnych uzupełnień, takich jak:

 • licówki,
 • inlay,
 • mosty,
 • implanty.

Proces wspomaganego komputerowo projektowania (CAD) pozwala na stworzenie dokładnych i spersonalizowanych projektów, które następnie są realizowane za pomocą frezarek protetycznych lub drukarek 3D (technologia CAM). Taki proces znacząco skraca czas pracy w laboratorium protetycznym i klinice, a także zmniejsza ryzyko błędów i konieczność poprawek.

2. Projektowanie cyfrowe

Wykorzystanie narzędzi CAD (Computer Aided Design) i CAM (Computer Aided Manufacturing) w stomatologii polega na użyciu skanera wewnątrzustnego do tworzenia trójwymiarowego obrazu uzębienia. Technik dentystyczny może go analizować i modyfikować, aby zaprojektować idealne odbudowy rekonstrukcyjne.

Mechanizm projektowania cyfrowego 

 • Skanowanie wewnątrzustne: Proces rozpoczyna się od skanowania wnętrza jamy ustnej, które rejestruje dokładne dane dotyczące uzębienia i tkanek miękkich pacjenta. Dzięki temu powstaje wirtualny model jamy ustnej. Mając taki model, dentysta nie musi pobierać tradycyjnych wycisków.
 • Tworzenie wirtualnego modelu: Uzyskane dane są przesyłane do oprogramowania CAD, gdzie technik dentystyczny może dokładnie modelować elementy rekonstrukcyjne, które docelowo zostaną umieszczone w jamie ustnej. 
 • Staranne projektowanie: Komputerowo wspomagane projektowanie pozwala na uzyskanie idealnego dopasowania modelu i estetyki. Technologia ta umożliwia wytwarzanie prac z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych cech anatomicznych danego pacjenta.
 • Produkcja: Po zatwierdzeniu projektu, dane są przesyłane do urządzeń CAM, takich jak frezarki protetyczne lub drukarki 3D, które drukują zaprojektowane uzupełnienia. Proces ten zmniejsza ryzyko błędów i konieczność poprawek, a także skraca czas pracy w laboratorium.
Technicy dentystyczni moga skanowac uzebienie pacjenta banner

Korzyści projektowania cyfrowego

 • Dokładność: Dzięki cyfrowemu projektowaniu, odbudowy protetyczne są wyjątkowo szczegółowe, co przekłada się na lepsze dopasowanie oraz wyższą skuteczność.
 • Skrócenie czasu pracy: Nowoczesne technologie w stomatologii pozwalają na znaczące skrócenie czasu pracy zarówno w pracowniach, jak i w gabinecie.
 • Zmniejszenie ryzyka błędów: Cyfrowe procesy projektowania stomatologicznego i produkcji zmniejszają ryzyko błędów zwiększając tym samym efektywność i niezawodność leczenia.
 • Personalizacja: Projektowanie cyfrowe umożliwia indywidualne dopasowanie uzupełnień do potrzeb pacjenta, wpływając na komfort i estetykę.

Przyszłość stomatologii

Projektowanie cyfrowe w stomatologii to przyszłość, która już teraz zmienia oblicze współczesnej stomatologii.

Nowoczesne systemy CADCAM banner

Wykorzystanie technologii komputerowych w stomatologii to krok naprzód ku lepszemu, bardziej zindywidualizowanemu podejściu do leczenia, które przynosi korzyści zarówno dla klinik, jak i ich pacjentów.

3. Druk protez i koron – jak działa?

 1. Tworzenie wirtualnego modelu: Po zeskanowaniu uzębienia za pomocą skanera wewnątrzustnego, dentysta uzyskuje wirtualny model jamy ustnej. Technicy mogą wykonać idealnie dopasowane uzupełnienia z wiernym oddaniem wszelkich cech anatomicznych.
 2. Drukowanie: Opracowane odbudowy są następnie drukowane przy użyciu nowoczesnych drukarek stomatologicznych 3D. Ta technologia pozwala na tworzenie protez z niespotykaną wcześniej starannością i precyzją, co przekłada się na doskonałe dopasowanie komponentu do naturalnego uzębienia pacjenta.
 3. Ostateczne dopracowanie: Po wydrukowaniu, protezy i korony mogą być frezowane i dopracowywane, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty. Frezarki protetyczne wspomagają ten proces, zapewniając idealne wykończenie powierzchni i krawędzi.

Korzyści z druku 3D w stomatologii

Precyzja i dokładność: Druk trójwymiarowy zapewnia wyjątkową precyzję, dzięki czemu proteza może przybrać wygląd pasujący do naturalnych zębów pacjenta.

Skrócenie czasu pracy: Szybki i efektywny proces drukowania skraca czas oczekiwania na finalny produkt.

Personalizacja: Każde uzupełnienie może być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zwiększa jego wygodę i poprawia wygląd.

Zmniejszenie ryzyka błędów: Dzięki niezawodnej technologii zmniejsza się ryzyko błędów w porównaniu do tradycyjnych metod wycisków.

Nowoczesna stomatologia

Obecnie, na rynku sprzętów i narzędzi stomatologicznych, wyróżnia się przede wszystkim te, które są szybkie, niezawodne i wielofunkcyjne. Proste i zarazem wysoko zaawansowane technologiczne przyrządy, pozwalają intuicyjnie wybierać funkcje i programy. Poza tym dentyści chętnie inwestują w sprzęty o dużej wytrzymałości, niezawodne i takie, które dostosowane są do pracy w wymagających warunkach.

Druk protez i koron to przyszłość stomatologii, która już teraz podnosi standardy leczenia protetycznego.

Dzięki cyfrowym technologiom, możliwe jest skonstruowanie i wyprodukowanie uzupełnień, które przywracają funkcjonalność oraz estetykę uśmiechu

Nowoczesne technologie w stomatologii pozwalają na minimalizację nakładów pracy i czasu, jednocześnie maksymalizując jakość i precyzję wykonywanych prac protetycznych.

Dedykowany system komputerowy dla protetyki

Rozbudowane oprogramowanie jest rozwiązaniem, które integruje skanery, drukarki, lampy polimeryzacyjne i myjki w jednym spójnym ekosystemie. Wszystkie te urządzenia mogą współpracować ułatwiając tym samym proces projektowania i wytwarzania uzupełnień

System, w którym pracują urządzenia, jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki temu, lekarze i asystenci chętniej i pewniej korzystają z nowoczesnych technologii. Oprogramowanie pozwala na więcej niż starsze systemy. Warto więc znać każdą jego funkcję by móc maksymalnie ułatwić sobie pracę. 

ikonka cytat

Optident organizuje i prowadzi szkolenia stomatologiczne z zakresu planowania cyfrowego uśmiechu i druku 3D w gabinecie. W jego trakcie, eksperci zapoznają uczestników dokładnie z cyfrowym workflow, z pracą w konkretnym oprogramowaniu i o łączeniu czynności pomiędzy skanerem, programem i drukarką.

CAD/CAM w ortodoncji i protetyce stomatologicznej

Technologie CAD/CAM odgrywają kluczową rolę zarówno w ortodoncji, jak i w protetyce stomatologicznej, oferując nowe możliwości leczenia i poprawy estetyki uśmiechu. 

Poza ułatwieniem pracy dentystom, nowoczesne urządzenia znacznie przyczyniają się do podniesienia jakości leczenia dzięki swoim możliwościom. Zatem narzędzia najlepszej klasy, w połączeniu z ich umiejętną obsługą, stanowią stomatologię przyszłości.

W ortodoncji CAD/CAM pozwala na szczególnie dokładne projektowanie i wykonanie aparatów ortodontycznych idealnie dopasowanych wymiarowo. 
W protetyce CAD/CAM umożliwia tworzenie dokładnych koron, mostów, licówek i uzupełnień, które gwarantują doskonałe dopasowanie i naturalny wygląd.

Modele protetyczne

Wykonane za pomocą technologii CAD/CAM modele protetyczne stanowią fundament nowoczesnej stomatologii. Po procesie skanowania, skonstruowany model trójwymiarowy jamy ustnej, jest szczegółowo analizowany i przekształcany na ekranie komputera. 

UMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ

Takie modele umożliwiają dokładne planowanie i wykonanie uzupełnień, zapewniając idealne dopasowanie wymiarami do anatomicznych cech pacjenta. Drukarki protetyczne pozwalają na fizyczne odwzorowanie tych modeli z wysoką precyzją, co znacząco podnosi jakość prac rekonstrukcyjnych. Modele są nie tylko narzędziem do tworzenia protez, ale również kluczowym elementem w planowaniu i ocenie całego procesu leczenia.

Nowoczesna stomatologia w każdym gabinecie

Technologia CAD/CAM powinna znaleźć swoje zastosowanie w każdej klinice dentystycznej ze względu na liczne zalety, jakie się z nią wiążą.

Korzyści skanowania zębów

 1. Precyzja: Skanowanie zębów dostarcza szczegółowe dane, które pozwalają na bardzo dokładne odwzorowanie struktur zębowych i tkanek.
 2. Komfort leczenia: Eliminacja standardowych wycisków redukuje dyskomfort związany z materiałami wyciskowymi w tradycyjnej protetyce.
 3. Szybkość: Proces jest szybki i efektywny, co pozwala na skrócenie czasu leczenia.
 4. Personalizacja: Możliwość indywidualnego dopasowania uzupełnień dzięki drobiazgowym danym cyfrowym.
 5. Nowoczesność: Wprowadzenie cyfrowych technologii wspomaga nowoczesne podejście do stomatologii, podnosząc standardy leczenia.
infografika tekst blogowy

Dzięki temu każdy gabinet może oferować najwyższy poziom usług, minimalizując czas i zwiększając jakość leczenia. Dla lekarzy dentystów oznacza to nie tylko ułatwienie codziennej pracy, ale również podążanie za najnowszymi trendami w współczesnej stomatologii.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami!

Formularz-kontaktowy-CAD-CAM-w-protetyce-cyfrowe-projektowanie-protez-stomatologicznych

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.