Nowoczesna technologia w postaci skanerów wewnątrzustnych, jest coraz szerzej wykorzystywana przez dentystów w całej Polsce. Wycisk cyfrowy pobierany skanerem wewnątrzustnym, posiada cechy wykraczające poza przyspieszenie leczenia i poprawę jakości pracy. 

W tym artykule przedstawimy szerzej ten mechanizm i opiszemy, jakie dokładnie czynniki składają się na wykonanie wyraźnego, poprawnego skanu. Oprócz tego, poznasz także funkcje i cechy skanerów, dostępnych na polskim rynku.

Czynniki wpływające na jakość skanowania

Skaner stomatologiczny wewnątrzustny, jest niewątpliwie urządzeniem wysoko wydajnym i technologicznie zaawansowanym.

Efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać, dalece przewyższają rezultaty wynikające z zastosowania tradycyjnych wycisków

  • Dlaczego tak się dzieje i czy za każdym razem można uzyskać ten sam efekt?
  • Co może wpłynąć na jakość wykonanego przez nas skanu i jak prawidłowo skanować uzębienie?
skanowanie wewnątrzustne pacjenta podczas wizyty

1. Marka i model skanerów wewnątrzustnych

Nie bez znaczenia dentyści zaopatrują swoje gabinety wyłącznie w jak najlepsze, sprawdzone i rekomendowane sprzęty. Ta sama zasada dotyczy zakupu produktów z kategorii CAD CAM. Modele, które wybieramy, muszą sprostać rosnącym potrzebom branży dentystycznej. Dlatego warto wybierać producentów nowoczesnego sprzętu, którzy dostarczają rozwiązania w odpowiedzi na potrzeby lekarzy i pacjentów.

Jedne z najbardziej przełomowych produktów tej kategorii, to modele Aoralscan 3, Dexis IS 3800 i Dexis IS 3700. Każdy z tych skanerów oferuje unikalne funkcje, które znacząco wpływają na jakość i efektywność leczenia. 

Dexis IS 3800

Dexis IS 3700

Aoralscan 3

Dexis IS 3800 wyróżnia się wyjątkową szybkością skanowania. Zaawansowane oprogramowanie umożliwia uzyskanie niezwykle dokładnego odwzorowania struktur uzębienia. Ergonomiczny skaner waży zaledwie 240 g (z baterią), co znacząco poprawia komfort pracy dentysty. Jego możliwość pracy w trybie bezprzewodowym eliminuje ograniczenia związane z kablem, co jest dodatkowym atutem.

Model IS 3700 łączy w sobie zaawansowane technologie obrazowania z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Funkcje takie jak inteligentne wyrównywanie skanów i zaawansowane algorytmy korekcji, pozwalają na uzyskanie szczegółowych wyników nawet w trudnych warunkach.

Ergonomiczna konstrukcja oraz szybkie przetwarzanie danych sprawiają, że jest to idealne narzędzie dla nowoczesnych klinik stomatologicznych.

Shining 3D Aoralscan 3 oferuje zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji, które optymalizują proces skanowania i minimalizują błędy. Skaner ten zapewnia wysoką dokładność odwzorowania, pozwalając na szybkie i precyzyjne tworzenie cyfrowych modeli zębów. Jego zaawansowane oprogramowanie umożliwia automatyczne rozpoznawanie i eliminowanie artefaktów, co znacząco wpływa na cały proces.

2. Oprogramowanie skanera stomatologicznego

Jakość obrazu w dużej mierze jest zależna od typu oprogramowania, z jakiego korzystamy/ jakie dostarcza producent. Obecnie, producenci zaawansowanych technologicznie sprzętów oferują gotowe oprogramowanie dla danego przyrządu, lub cały ekosystem dla wszystkich swoich urządzeń CAD CAM i nie tylko.

Zintegrowany system 

Praca w jednym, zintegrowanym oprogramowaniu znacząco usprawnia codzienne obowiązki.

Możliwość przesyłania danych, wyników badań i zaleceń do techników dentystycznych w jednym systemie to nieocenione udogodnienie. Obraz w trakcie badania wyświetla się na komputerze w czasie rzeczywistym. 

Przeczytaj więcej o Zintegrowanym systemie CAD CAM

Stosowanie skanera wewnątrzustnego jest ściśle powiązane z procesami projektowania i drukowania protez stosowanych w ortodoncji, implantologii, protetyce oraz innych specjalizacjach. Dzięki temu, pacjent nie musi być kierowany do zewnętrznego laboratorium, co eliminuje ryzyko utraty pacjenta i zwiększa efektywność pracy kliniki.

Nowoczesny system dostosowany do potrzeb współczesnej stomatologii, pomaga w nawigacji i przyspiesza pracę. 

Urządzenia obsługują pliki STL, OBJ i PLY.

3. Gabinet dentystyczny – jego wyposażenie i stan

Wygoda, porządek, ergonomiczne rozmieszczenie sprzętu i odpowiednie oświetlenie poprawiają jakość działań i redukują zmęczenie personelu. 

Poza podstawowym wyposażeniem, bardzo istotne jest to co znajduje się w gabinecie stomatologicznym. Odpowiednie oświetlenie, właściwy rozstaw wszystkich mebli i urządzeń, mają niemniejszy wpływ na cały proces pracy dentystów. Otoczenie musi być odpowiednio przygotowane do pracy ze skanerem i pozostałymi zaawansowanymi przyrządami.

skanowanie wewnątrzustne pacjenta

4. Tryb i higiena pracy stomatologa

Przestrzeganie procedur sanitarno-epidemiologicznych oraz regularne szkolenia personelu zwiększają bezpieczeństwo i efektywność pracy. Stosowanie zintegrowanego oprogramowania do zarządzania procesami skanowania i sterylizacji jest kluczowe.

Bardzo ważna jest regularne sterylizacja końcówek wymiennych w autoklawie. Głowica skanująca będzie gotowa do użycia po procesie czyszczenia.

Badania wykonywane za pomocą skanera wewnątrzustnego

Skanery i inne sprzęty CAD CAM zapewniają krótsze i bardziej precyzyjne badania oraz wyniki.

Technologia (w tym AI) jest pomocna w tym zakresie, dlatego że lepsza jakość wyniki badań pozwalają na trafniejszą diagnozę oraz na wdrożenie dokładniejszego i szybszego leczenia.

  • Skanery wewnątrzustne tworzą precyzyjne cyfrowe wyciski zębów, zastępując tradycyjne metody, co jest bardziej komfortowe i szybsze dla pacjentów.
  • Zaawansowane skanery wykrywają próchnicę.
  • Pomagają w identyfikacji defektów przyzębia, takich jak recesja dziąseł i kieszenie przyzębne, dostarczając szczegółowych obrazów do dokładnej diagnozy.
  • Skanery są pomocne w projektowaniu i produkcji aparatów ortodontycznych, dostarczając drobiazgowe pomiary niezbędne do leczenia.
  • Używane do projektowania koron, mostów i protez, zapewniają lepsze dopasowanie i estetykę prac protetycznych dzięki modelom 3D.
  • Wspomagają planowanie i umieszczanie implantów, dostarczając dokładne modele do tworzenia przewodników chirurgicznych, co zwiększa precyzję.
skaner widok z boku

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w pracowni protetycznej – cyfrowe projektowanie

Skaner wewnątrzustny pozwala wejść na nowy poziom w zakresie precyzji również w protetyce. Skan jamy ustnej umożliwia dokładne odwzorowanie zębów pacjenta, co jest kluczowe w procesie tworzenia protez. Urządzenie jest w stanie przechwycić szczegółowy obraz, który technik dentystyczny może wykorzystać do wizualizacji uśmiechu i planowania leczenia.

Dowiedz się więcej o Cyfrowym projektowaniu protez stomatologicznych

Stomatologia cyfrowa, z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego, pozwala na szybsze i bardziej dokładne wykonanie prac protetycznych i implantologicznych, poprawiając jakość i zadowolenie pacjentów.

Skanowanie a tradycyjne wyciski

Technika stosowana przez wiele lat ma swoje wady, przez które pacjenci niechętnie wracają na takie wizyty. Dyskomfort, mniejsza dokładność, częsta konieczność powtarzania badania i długość tego badania. Masa poza tym, nie jest przyjazna środowisku. 

Nowoczesne skanery stanowią przewagę nad tradycyjnymi metodami pobierania wycisku. W przypadku niedokładnie pobranego skanu, brakujące elementy należy tylko doskanować. Nie trzeba wykonywać całego

Masa wyciskowa to metoda, w której często spotykana jest konieczność wykonania badania od nowa. Badanie to trwa długo, jest bardzo nieprzyjemne i niekomfortowe zwłaszcza dla osób z odruchem wymiotnym. 

CAD CAM 

CAD CAM (Computer-Aided Design and Computer-Aided Manufacturing), technologie stosowane w stomatologii, umożliwiają cyfrowe projektowanie i produkcję protez oraz innych prac.

UMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ

CAD pozwala na precyzyjne modelowanie struktur jamy ustnej w trójwymiarze, a CAM na wytwarzanie zaprojektowanych elementów z użyciem zautomatyzowanych maszyn.

Dzięki temu proces leczenia jest szybszy, dokładniejszy i bardziej przewidywalny.

Czym jest skaner wewnątrzustny dla pacjenta?

widok ze skanera na ekranie

Na pewno jest to lepsza alternatywa, które dodatkowo nie powoduje nieprzyjemnych wrażeń podczas badań. Pacjenci chętniej będą wracać do tych gabinetów, w których stosowane są nowoczesne urządzenia zapewniające większy komfort w trakcie wizyt.

Mimo iż nie wszystkie kliniki są wyposażone w skaner, warto podkreślić, że pacjent mający z nim styczność po raz pierwszy, nie są do niego zniechęceni.

Łuki zębowe skanowane są w kilkadziesiąt sekund. Czas skanowania w jamie ustnej pacjenta jest znacznie skrócony, jednak obraz 3D zębów jest dokładniejszy niż ten pozyskiwany za pomocą łyżek wyciskowych.

Skanery wewnątrzustne – co jako dentysta powinieneś wiedzieć?

Dzięki skanerom, w branży stomatologicznej nastąpił przełom w pozyskiwaniu obrazu jamy ustnej. 

Marka skanerów: Wysoka jakość skanerów od sprawdzonego producenta, znacznie przyczynia się do dokładności naszych badań. To z kolei przekłada się na trafność diagnozy, a w konsekwencji do ułożonego planu leczenia.

Oprogramowanie: Korzystanie z zintegrowanego oprogramowania do skanerów umożliwia łatwe przesyłanie danych i współpracę z technikami, co usprawnia procesy diagnostyczne i leczenie.

Wyposażenie: Ergonomiczne rozmieszczenie sprzętu, odpowiednie oświetlenie oraz porządek w gabinecie poprawiają komfort pracy, precyzję działań i redukują zmęczenie.

Tryb i higiena pracy: Przestrzeganie procedur sanitarnych, regularne szkolenia personelu oraz systematyczne kontrole i przeglądy sprzętu zapewniają wysoką jakość skanowania i bezpieczeństwo pacjentów.

Budowa skanera - poznaj połączenie sterylności z technologią Formularz kontaktowy

Ultranowoczesny skaner wewnątrzustny to urządzenie, które wyraźnie podnosi poziom i wydajność leczenia stomatologicznego. Istotne kwestie wpływające na jakość skanów to wybór właściwego modelu, zaawansowane oprogramowanie, dobrze wyposażony gabinet oraz ścisłe przestrzeganie standardów higienicznych. Te czynniki razem zapewniają precyzyjne wyniki i większy komfort pacjentów.

Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego lub skontaktowania się z przedstawicielem Optident.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.