Stomatologia, jako szczególnie rozwojowa część medycyny, z roku na rok wprowadza innowacyjne rozwiązania  wzmacniające działania dentystów doświadczonych i tych dopiero rozpoczynających karierę. Zostań z nami i dowiedz się:

 • czym dokładnie jest oprogramowanie CAD CAM,
 • jakie ma zastosowanie w stomatologii,
 • jakie korzyści niesie ze sobą jego wdrożenie.

W tym wpisie omówimy także różnice między systemami CAD i CAM oraz zbadamy, jak nowe technologie i moduły projektowe wpływają na projektowanie i wytwarzanie w stomatologii. 

Zastanowimy się również nad rolą cyfrowego wspomagania generowania, porównamy technologie 2D i 3D oraz przeanalizujemy, jakie funkcje oferują współczesne programy CAD. 

Naszym celem jest pokazanie, jak zintegrowane systemy CAD CAM mogą wspierać dentystów w ich codziennej pracy, niezależnie od ich doświadczenia zawodowego.

Czym jest oprogramowanie CAD CAM w stomatologii?

Oprogramowanie CAD CAM, to połączenie projektowania wspomaganego komputerowo (CAD – Computer-Aided Design) i komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM – Computer-Aided Manufacturing). System CAD/CAM jest fundamentem wielu nowoczesnych praktyk dentystycznych.

Czym jest oprogramowanie CAD CAM w stomatologii

Oprogramowanie odgrywa kluczową rolę we współczesnej stomatologii, umożliwiając cyfrowe projektowanie i precyzyjne formowanie komponentów dentystycznych. 

 • Stomatologia w tym zakresie, wykorzystuje m.in. skanery wewnątrzustne. Ich rolą jest tworzenie trójwymiarowych modeli jamy ustnej pacjenta.
 • Te modele są następnie używane do dokładnego generowania uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty, implanty przy użyciu specjalistycznego rozwiązania CAD.
 • Po zakończeniu projektowania, dane są przesyłane do urządzeń CAM, takich jak frezarki protetyczne i drukarki 3D, które realizują fizyczne wykonanie zaprojektowanych elementów.
Technologia CAD CAM znaczaco poprawia dokladnosc i efektywnosc

Ponadto, cyfrowe generowanie umożliwia pełną personalizację uzupełnień, co przekłada się na lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz estetykę wykonania.

System CAD i system CAM

Oba systemy mają odmienne, choć komplementarne role. CAD służy do cyfrowego projektowania i modelowania trójwymiarowych uzupełnień protetycznych. Dzięki niemu dentyści i technicy dentystyczni mogą precyzyjnie odwzorować anatomiczne szczegóły zębów pacjenta, co pozwala na idealne dopasowanie i estetykę przyszłych prac protetycznych​.

Rozwiązanie CAM jest odpowiedzialne za przekształcenie cyfrowych projektów w rzeczywiste, fizyczne komponenty. Urządzenia CAM, takie jak frezarki protetyczne (obrabiarki) i drukarki 3D, wykorzystują dane z oprogramowania CAD 3D do uzyskiwania precyzyjnych uzupełnień z różnorodnych materiałów, minimalizując ryzyko błędów i redukując czas produkcji​​. 

W ten sposób, systemy CAD i CAM współpracują, tworząc zintegrowany proces projektowania i formowania, który znacząco poprawia efektywność i jakość usług stomatologicznych.

skany diagnostyczne banner

Najlepsze oprogramowanie dla stomatologa w 2024 roku

W 2024 roku stomatologiczne gabinety można podzielić na dwie główne kategorie ze względu na korzystanie z oprogramowania: nowoczesne i tradycyjne. Nowoczesne oprogramowanie CAD CAM, takie jak to oferowane przez Optident, umożliwia gabinetom przyciągnięcie większej liczby klientów dzięki precyzyjniejszym diagnozom i bardziej zaawansowanym usługom. 

Zastosowanie tych technologii zwiększa świadomość dentystów, pacjentów i studentów stomatologii, co przyczynia się do rozwoju całej branży medycznej​.

Nowoczesne oprogramowanie oferuje liczne zalety, takie jak:

 • lepsze dopasowanie uzupełnień protetycznych, 
 • redukcja czasu pracy, 
 • automatyczne aktualizacje,
 • integracja z innymi urządzeniami w gabinecie,
 • tworzenie dokumentacji, 
 • minimalizacja ryzyka błędów.
skaner shining 3d aoralscan 3 w akcji banner

Moduły

Skanery wewnątrzustne, drukarki oraz dodatkowe przyrządy, oferują zaawansowane moduły i funkcje, które znacząco usprawniają proces diagnostyczny i planowanie leczenia w stomatologii.

Wytwarzanie za pomocą CAM – przykłady

W przypadku modelu IS 3800 od Dexis, charakterystyczna jest wysoka precyzja skanowania, co pozwala na dokładne odwzorowanie struktury zębów pacjenta.

Ergonomiczny design skanera zapewnia wygodę zarówno użytkownikowi, jak i pacjentowi. Szybkość i łatwość obsługi przyspieszają proces diagnostyczny. 

Model Dexis IS 3700 wyposażony jest w funkcję dynamicznej rejestracji zwarcia, która umożliwia precyzyjne odwzorowanie relacji zgryzowych pacjenta.

 Automatyczne zapobieganie zamgleniu zapewnia generowanie czystych i wyraźnych obrazów bez przerw w pracy. Ponadto, interaktywne oprogramowanie wspierające użytkownika ułatwia proces skanowania, prowadząc dentystę przez wszystkie etapy, co zwiększa efektywność i dokładność diagnostyki.

aoralscan 3 banner 1

Aoralscan 3 od Shining 3D to kolejny model, który wykorzystuje technologię światła strukturalnego, co przekłada się na bardzo dokładne skanowanie. Algorytmy AI eliminują niepożądane obrazy, gwarantując wyraźne i precyzyjne rezultaty. Końcówka do użytku w autoklawie zapewnia łatwą sterylizację i bezpieczeństwo pacjentów. Dodatkowo, integracja z chmurą Shining3D Dental Cloud umożliwia łatwe zarządzanie dokumentacją i współpracę z innymi urządzeniami CAD CAM.

Obróbka komputerowa

Oprogramowanie CAM precyzyjnie przekształca cyfrowe projekty CAD w fizyczne komponenty. Umożliwia kontrolę nad frezarkami protetycznymi i drukarkami 3D, co ma przełożenie na dokładne i szybkie drukowanie uzupełnień. 

Automatyzacja procesu minimalizuje ryzyko błędów, zwiększa efektywność i zapewnia drobiazgowe dopasowanie do potrzeb pacjenta. Dzięki temu dentyści mogą oferować wyższej jakości usługi z większą precyzją i krótszym czasem produkcyjnym.

Zalety obejmuja nieinwazyjne precyzyjne skanowanie

Skaner twarzy

Jednym z bardziej nowoczesnych sprzętów w zakresie CAD CAM, jest skaner twarzy. Bazując na funkcjach i modułach skanera MetiSmile od Shining 3D Dental, można z pewnością stwierdzić że skanery twarzy stanowią niezaprzeczalne uzupełnienie wszystkich procesów CAD CAM.

Projekt bez nazwy

MetiSmile wyposażony jest w czułą kamerę głębi i intuicyjne oprogramowanie, integrujące się z ekosystemem Shining 3D oraz oferuje funkcje takie jak:

 • automatyczne dopasowanie danych skanowania twarzy i jamy ustnej,
 • symulację ortodontyczną,
 • pomiar i porównanie cech twarzy,
 • ultraszybkie skanowanie.

Programy CAD i jego funkcje

Drukarka 3D AccuFab L4D wyróżnia się wysoką precyzją druku z dokładnością do 50 mikronów, co zapewnia wyjątkową dokładność i szczegółowość wydruków. Charakteryzuje się również dużą szybkością drukowania, co przyspiesza proces produkcji. Intuicyjny interfejs użytkownika ułatwia obsługę urządzenia, a automatyczna kalibracja platformy eliminuje potrzebę ręcznego dostosowywania ustawień.

Drukarka obsługuje szeroką gamę materiałów biokompatybilnych, co zwiększa jej wszechstronność i zastosowanie w różnych procedurach stomatologicznych.

AccuFab CEL do Shining 3D

Drukarka 3D AccuFab CEL wyposażona jest w ceramiczną platformę, która zapewnia dłuższą trwałość i lepszą jakość druku. Posiada zaawansowane monitorowanie środowiska w czasie rzeczywistym oraz jednoklikowy zamek platformy, co ułatwia obsługę.

AI Mode automatycznie dostosowuje parametry drukowania, gwarantując wysoką precyzję do ±35 μm. Urządzenie obsługuje druk w chmurze i jest wyposażone w profesjonalne oprogramowanie, dostosowane do różnych aplikacji stomatologicznych.

drukarka accufab l4d drukarka accufab cel i platformy ceramiczne

Design

Urządzenia CAD i CAM charakteryzują się nowoczesnym i ergonomicznym designem, który łączy przejrzystość z funkcjonalnością. Wyraźne elementy interfejsu oraz przyjazne kolory ułatwiają nawigację i zwiększają komfort pracy. Mimo licznych zaawansowanych funkcji, menu jest nieskomplikowane i intuicyjne, co pozwala użytkownikom na szybkie poznanie sposobu obsługi urządzeń.

technologie CAD CAM sa dostepne i latwe w uzyciu

Jak projektować i programować w 3D – wizualizacje

Zastosowanie technologii 3D w projektowaniu stomatologicznym umożliwia tworzenie precyzyjnych modeli zębów i struktur jamy ustnej. Skanery wewnątrzustne, takie jak Dexis IS 3800 i Shining 3D Aoralscan 3, oraz skanery twarzy MetiSmile pozwalają na dokładne odwzorowanie anatomicznych szczegółów.

Dzięki algorytmom AI i technologii światła strukturalnego, można tworzyć realistyczne wizualizacje, co ułatwia planowanie leczenia i komunikację z pacjentem.

ikonka cytat

Warto wspomnieć o możliwości łączenia i nakładania na siebie wykonanych skanów. Skanery wewnątrzustne i skanery twarzy, działające w tym samym systemie operacyjnym, mogą – po nałożeniu na siebie – dać pełny obraz jamy ustnej i twarzy pacjenta. Taka forma wizualizuje pacjentowi kształt twarzy, po przeprowadzeniu części lub wszystkich planowanych zabiegów.

Systemy CAD i CAM

Integracja systemów CAD i CAM ma na celu wspierać cały proces od projektowania po wytwarzanie. Drobiazgowe opracowywanie projektów i przekształcanie ich w rzeczywiste komponenty, ma o wiele bardziej spójny i szybszy przebieg.

UMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ

Producenci oprogramowania wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnej branży dentystycznej, która prężnie się rozwija z każdym rokiem. W Optident, oferujemy zaawansowane technologicznie rozwiązania, które intensyfikują pracę w gabinetach dentystycznych, zapewniając łatwą integrację i wysoką efektywność pracy.

Oprogramowanie do projektowania

Oprogramowanie do projektowania odgrywa kluczową rolę w tworzeniu różnorodnych prac. Narzędzia CAD umożliwiają dentystom modelowanie indywidualnych uzupełnień z uwzględnieniem anatomicznych cech pacjenta.

Wysoka precyzja i możliwości personalizacji sprawiają, że projekty są lepiej dopasowane i estetyczne. Poza tym, dentyści korzystający z technologii CAD CAM, wszystkie urządzenia posiadają w jednym gabinecie czy nawet pomieszczeniu. To pozwala uniknąć błędów w tworzeniu uzupełnień i ogranicza liczbę wizyt. Eliminowana jest także konieczność współpracy z zewnętrznymi pracowniami, co znacznie skraca czas leczenia.

skaner i oprogramowanie

Komputerowe wspomaganie

Jest to nieodzowny element nowoczesnej stomatologii. Technologia umożliwiająca tworzenie dokładnych modeli i precyzyjne wytwarzanie komponentów, znacząco poprawia jakość leczenia.

Dzisiejsze gabinety dentystyczne, wyposażone w takie rozwiązania, jak skanery wewnątrzustne i drukarki 3D, są w stanie oferować bardziej zaawansowane i efektywne usługi.

Zintegrowane oprogramowania CAD i CAM

Zalety korzystania ze zintegrowanych systemów CAD CAM w stomatologii:

 • zwiększenie efektywności i precyzji pracy, poprawa jakości świadczonych usług i satysfakcji pacjentów
 • zwiększenie akceptowalności planów leczenia przez pacjentów
 • rozszerzenie oferty usługowej, gwarancja bardziej precyzyjnych diagnoz oraz szybsze i bardziej komfortowe zabiegi
 • rozwój i modernizacja gabinetu, podwyższenie kompetencji personelu
Formularz kontaktowy

Podsumowanie 

Systemy CAD CAM są wykorzystywane do projektowania i wytwarzania prac protetycznych. CAD służy do projektowania precyzyjnych modeli, które następnie są przekształcane przez urządzenia CAM. Wersje programu CAD CAM są stale aktualizowane, oferując coraz to nowe funkcje, takie jak integracja z chmurą czy automatyczne dostosowywanie parametrów. 

Oprogramowanie to pozwala na projektowanie i wytwarzanie spersonalizowanych uzupełnień protetycznych, minimalizując błędy i skracając czas procesu produkcyjnego. Systemy te są licencjonowane, co gwarantuje ich niezawodność i wsparcie techniczne.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.