Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając nowy tomograf do gabinetu stomatologicznego? Przede wszystkim urządzenie powinno być dopasowane do naszych potrzeb diagnostycznych.

Zalety, cechy oraz główne i dodatkowe funkcje omówione zostały w webinarze Kryteria doboru tomografu stomatologicznego, prowadzonym przez inż. Damiana Oczkowskiego, który odbył się 27.03.2024.

Kluczowe jest to, by w pełni wykorzystać maszynę, z którą pracujemy na co dzień. Odpowiednio dobrany aparat zwiększa jakość leczenia oraz trafność diagnozy.

Czym jest tomografia stożkowa? 

Tomografia stożkowa jest zaawansowaną technologią obrazowania medycznego –  używa promieniowania rentgenowskiego do uzyskiwania trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych.

Ta technologia została przystosowana specjalnie dla lekarzy stomatologów, ze względu na to, że parametry którymi się cechuje, dostarczają nam bardzo dokładnych obrazów przy niewielkiej dawce promieniowania. 

Technologia ta jest używana bardzo powszechnie w różnych gałęziach stomatologii, m.in.:

 • w ortodoncji, 
 • implantologii, 
 • chirurgii

Tak naprawdę nie ma dziedziny stomatologii, która nie mogłaby skorzystać z tomografii stożkowej. 
Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie dają rozwiązania, które potem pozwolą nam z pozyskanych badań czerpać informacje diagnostyczne. 

Poprawne odczytanie takiego badania za pomoca oprogramowania

Na co pozwala lekarzom tomografia stożkowa?

Tomografia stożkowa pozwala lekarzom na dokładną ocenę struktur anatomicznych. To rozwiązanie zdecydowanie poprawia precyzję zabiegów oraz pozwala na wykrycie i interpretację przeróżnych zmian, które zachodzą w trakcie diagnozy u pacjenta.

Jest to rozwiązanie, które pozwala zdecydowanie polepszyć komfort pracy. Ważne jest, by dentyści mieli dostęp do tego typu zaawansowanych sprzętów, by nie musieli zgadywać w trakcie diagnozy.

Czym różni się tomografia stożkowa od konwencjonalnej?

Tomografia stożkowa różni się od konwencjonalnej poprzez zastosowanie innego sposobu wydzielania promieniowania z generatora. Krótko mówiąc, dawka w tomografii stożkowej jest dużo mniejsza w trakcie wykonywania takiego badania. Czas badania jest dużo krótszy

Te dwa aspekty tomografii różni m.in. pozycja pacjenta, która w tomografii stożkowej może być stojąca lub siedząca. Czas trwania badania jest zdecydowanie krótszy w przypadku tomografii stożkowej, a dokładność takich badań wykonywanych przy użyciu urządzeń CBCT jest zdecydowanie większa. 

Przewaga tomografii stożkowej nad badaniami pantomograficznymi jest oczywista.

Są trzy najważniejsze aspekty, które powinniśmy poruszyć, jeżeli porównujemy ze sobą tomografię stożkową i płaskie badania panoramiczne. 

1 2
2 2
3 2

Selektywność widoków

Najważniejszą przewagą tomografii stożkowej nad badaniami panoramicznymi jest selektywność widoków

Wykonując badanie panoramiczne, uzyskamy tylko jeden widok, o którym decyduje maszyna i algorytm rekonstrukcyjny i z którym nic więcej nie da się zrobić. 

Możemy manewrować, jeżeli chodzi o parametry takiego obrazu, zmieniając:

 • jasność,
 • kontrast,
 • ostrość,

natomiast zawsze to będzie widok od przodu pacjenta i nigdy nie będziemy mogli podejrzeć np. szerokości wyrostka na badaniu panoramicznym. 

Wszystkie tkanki w przypadku badań płaskich zawsze będą nakładały się jedna na drugą, więc nie ma możliwości żadnego odseparowania tych tkanek i zawsze musimy patrzeć na nie w ten sposób, w jaki prezentuje nam ten docelowy obraz. 

W przypadku 3D, zawsze mamy możliwość wykonania precyzyjnego pomiaru w konkretnym miejscu, które sami określamy za pomocą oprogramowania obsługującego obrazowanie 3D. 

211

Najważniejsze kryteria w wyborze tomografu 

Specjaliści wymieniają 5 najważniejszych kryteriów dotyczących doboru tomografu.

✔️ Wielkość pola obrazowania

Najczęściej pojawiające się kryterium. W bardzo wielu przypadkach decyduje o zakupie urządzenia. W tomografii stożkowej ważne jest, by zobaczyć jak najwięcej. Czy to znaczy, że im większe pole obrazowania, tym większa jest wartość diagnostyczna i większa wartość urządzenia sama w sobie?
Jest to prawda, natomiast tylko poniekąd. Największe badania wcale nie zawsze są najlepszym wyborem w trakcie pozyskiwania obrazu. 

✔️ Jakość obrazu

Jakość obrazu jest niewątpliwie jednym z najbardziej istotnych elementów w wyborze odpowiedniego urządzenia. Nikt nie chce urządzenia, które generuje badanie trudne w odczytaniu. Dentysta musi być pewien tego co widzi, bo to wpływa na diagnozę i jakość leczenia. Poza tym, proces odczytywania badań musi być maksymalnie uproszczony i po prostu szybki. 

✔️ Oprogramowanie

Idealne oprogramowanie, to takie, które jest maksymalnie dostosowane do użytkownika. Jak najmniejsza ilość kliknięć, szereg zaawansowanych funkcji i prosta, intuicyjna obsługa pozwala postawić trafną diagnozę.

✔️ Dawka promieniowania

Istotna kwestia w związku z zasadą radiologii o maksymalnym ograniczaniu dawki promieniowania w zastosowanym leczeniu. Promieniowanie w radiologii stomatologicznej to temat budzący wiele wątpliwości. Obecnie jednak, emitowane dawki są stosunkowo niewielkie, w porównaniu z innymi metodami obrazowania radiologicznego. 

✔️ Funkcje dodatkowe

Podstawową funkcją tomografu jest pobranie obrazu, a potem wyświetlanie go na komputerze. Warto jednak wybrać tomograf, którego usprawnienia poprawią jakość i komfort naszej pracy. 

funkcje wybor tomografu

Inne kryteria

Kryteriów dotyczących wyboru poprawnego urządzenia do własnej praktyki jest zdecydowanie dużo więcej. 

✔️ Możliwość integracji

Z punktu widzenia pracy kliniki, kompatybilność tomografu z innymi urządzeniami w klinice, jest nieoceniona. Jeżeli od lat posiadamy aparaty punktowe i urządzenia do radiowizjografii i chcemy zainwestować w nowy tomograf, dobrze byłoby wybrać urządzenie, które będzie kompatybilne z tymi, z których już korzystamy. To umożliwi nam swobodne korzystanie z bazy zdjęć, które zbudowaliśmy przez ostatnie lata. 

22

✔️ Trwałość sprzętu

Trwałość sprzętu w przypadku Carestream prezentuje klasę światową. Marka pozyskała całe dziedzictwo od samego początku istnienia przez firmę Trophy, przez firmę Kodak Dental System, aż do tego momentu, w którym istnieje Carestream Dental

✔️ Ergonomia pracy

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które niekiedy są bardzo skomplikowane w użytku, wymagają specjalistycznej wiedzy, dużego doświadczenia do pracy z nimi, żeby można było pozyskiwać obrazy dobrej jakości. 

Natomiast w przypadku tomografów Carestream, mówimy o łatwym pozycjonowaniu, nieskomplikowanym oprogramowaniu i wielu dedykowanych rozwiązań do ułatwiania pracy w trakcie pozyskiwania obrazów.

Musimy uniknąć sytuacji, w których mamy wątpliwości, czy zdjęcie, które pozyskaliśmy, należy wydać pacjentowi na zewnątrz. Te wszystkie elementy mają istotny wpływ na wybór tomografu, więc ergonomia pracy jest bardzo istotna. 

✔️ Rozwój technologii

Aktualizacje oprogramowania, które są dostępne ze sprzętem, wychodzą w okresach kwartalnych. Sterowniki do urządzeń, wersje oprogramowania, (w tym do badań 3D), implikują kolejne funkcje, z których korzystają dentyści. 

Aktualizacje wspomagają rozwój praktyki, co przekłada się na zadowolenie i komfort pacjentów.

Wszystkie urządzenia mają możliwość rozbudowywania. To znaczy, że jeżeli wybierzemy urządzenie o konkretnym polu obrazowania, to istnieje również możliwość rozszerzenia tego pola. Oprogramowanie ciągle się zmienia i przybywa w nim nowych funkcji.

✔️ Dywersyfikacja rozmiaru badania

W radiologii stomatologicznej, zawsze zmierzamy do tego, żeby uzyskać optymalną ilość informacji przy minimalnym czasie badania i udziale promieniowania. Maksymalne pole obrazowania to jedno, ale równie istotna jest dywersyfikacja rozmiaru badania.

Dentyści muszą mieć możliwość dostosowania wielkości i miejsca badania do własnych potrzeb. Nie tylko największe i najmniejsze pole obrazowania mają użyteczność, jeżeli chodzi o poprawną diagnozę. 

Cała gama pól obrazowania, które znajdują się pomiędzy tymi obszarami, również odpowiednio używana, pozwala dotrzeć do tak samo dobrych albo i lepszych wartości diagnostycznych niż przy użyciu tylko i wyłącznie największych pól obrazowania. 

✔️ Jakość obrazu

Gdy mówimy o jakości obrazowania tomografii stożkowej, posługujemy się mikronami albo mikrometrami zamiennie. O co chodzi i do czego to zmierza? Jakość badań tomograficznych i płaskich będzie zmierzała do tego, jak wielka jest wartość, jak duża jest wielkość piksela, który zawiera się w tym obrazie. 

75 mikrometrów

Najlepsza rozdzielczość, która jest dostępna w urządzeniach CS, to 75 mikrometrów. Często jest nawet za duża do większości zastosowań, najlepiej sprawdza się w endodoncji – przy rozwidleniach kanałów, wzdłużnych pęknięciach i mikrourazach. Informacje o tych przypadkach zawarte są na badaniach w największej rozdzielczości, 75 mikrometrów.

150 mikrometrów

Standardowa rozdzielczość 150 mikrometrów, czyli ogólna diagnostyka. Takie badania wykonywane są do implantologii, chirurgii, periodontologii oraz do ortodoncji. Badań tych można użyć we wszystkich przypadkach. Nierzadko endodonci korzystają z badań 150 mikrometrów, bo one, jeżeli chodzi o jakość, są wystarczająco satysfakcjonujące i generują się dosyć szybko, nieco szybciej niż badania najwyższej rozdzielczości przy użyciu mniejszej dawki promieniowania. 

✔️ Badania Low Dose

Badania low dose są to badania o obniżonej dawce promieniowania. Jakość takiego badania nieco odbiega jakością od standardowego o 150 mikrometrach.

Ten typ badania ma dwie szczególne zalety. 

Pozyskanie takiego badania zajmuje tylko 3 sekundy, co ma ogromny wpływ na dawkę promieniowania, którą otrzymuje pacjent w trakcie oraz na jakość obrazu. Pacjent w trakcie wykonywania badania  powinien stać nieruchomo. 

Dawka promieniowania jest porównywalna z badaniami panoramicznymi, więc obniżona jest w stosunku do standardowej rozdzielczości o około 90%. Mówimy o badaniu tomograficznym o rozdzielczości 300 mikrometrów (badaniu szczęki i żuchwy jednocześnie).

Lekarze decydują się na wykonanie tomografii w niskiej dawce w zamian za badanie panoramiczne, gdyż za cenę emisji dawki dokładnie takiej samej ilości w badaniu tomograficznym i w panoramicznym możemy uzyskać obrazowanie 3D.

Istnieją przypadki, które wskazują, że zastosowanie tomografii w niskiej dawce jest lepszym pomysłem, niż wykonywanie badania panoramicznego, które do uzyskania nie jest łatwiejsze niż tomografia stożkowa. Badanie panoramiczne wymaga dobrej współpracy z pacjentem i przede wszystkim paru sekund więcej oczekiwania przez pacjenta w urządzeniu.

Małe badania

Badania 4×4 i 5×5 cm, najczęściej używane przez endodontów, obrazują niewiele struktur w maksymalnej rozdzielczości, czyli coś, co jest bardzo przydatne w endodoncji i w chirurgii. 

Badania nieco większe, czyli 6×6 cm, pozwalają na zobrazowanie większości długości łuku zębowego
Badanie 5×8, które zostało wprowadzone całkiem niedawno, pozwala na wykonanie tomografii stożkowej w konkretnej ćwierci, więc jeżeli potrzebujemy badania w przeciwzgryzie, ale nie całego długości łuku zębowego, to również mamy taką możliwość. 

zalety tomografow carestream

Większe badania

Badania 8×10 i 12 cm są dedykowane do pozyskiwania informacji o całej długości łuku zębowego. Im większy pacjent, tym będziemy poszerzać pole obrazowania. Stąd też średnica 8, 10 albo 12 cm, tak żeby nawet zatrzymane najdalej zęby nie stanowiły żadnego problemu. 

Klasyczne badanie 8×8 i 10×10 pozwala na zobrazowanie szczęki i żuchwy jednocześnie. Jest stosowane najczęściej w przypadku diagnostyki ogólnej. Z takiego badania korzystają m.in. ortodonci w celu bardziej efektywnego zaplanowania leczenia ortodontycznego.

W tomografii widać zdecydowanie więcej niż na badaniach panoramicznych i cefalometrycznych, które są standardem w trakcie rozpoczynania leczenia. Bardzo dobrze na nich widać np. zatrzymane zęby, ich lokalizację i położenie względem całej reszty, czyli informacje, których nierzadko nie da się odczytać z badań płaskich (panorama czy cefalometria)

Badanie duże, dedykowane chirurgii czy ortognatyce, może mierzyć od 12×10 cm aż po 16×17 cm, gdzie widać już praktycznie całą twarzoczaszkę.  Jest to obszar najczęściej stosowany w ortodoncji i chirurgii szczękowo-twarzowej. 

Modele tomografów

Tomograf CS8103D w wersji EVO został wprowadzony na rynek w 2014 roku. Rozwiązania w tym urządzeniu są głęboko przemyślane, a na etapie 10 lat były stale ulepszane. Obecnie, jest rozwiązaniem absolutnie perfekcyjnym.

8100 tomograf blog

Tomograf CS 8100 3D

Charakterystyka tego modelu obejmuje:

 • maksymalne pole obrazowania aż do 8 na 9 centymetrów, 
 • rozdzielczość w trybie endodontycznym 75, 
 • czas ekspozycji od 3 sekund, 
 • tomografia trybu Low Dose, 
 • modalność panoramiczna, 
 • modalność cefalometryczna.
cs 8200 tomograf 3d

Tomograf CS 8200

Kolejna generacja w serii 8000, w której rozszerzono pole obrazowania aż o 50%, czyli z 8 centymetrów na 12 centymetrów. Rozdzielczość, 75 mikronów, jest używana nie tylko w badaniach endodontycznych. Możemy ją wykorzystać do pola obrazowania aż 8 na 9 centymetrów.

Dodatkowe funkcje w porównaniu do aparatu 8100 3D to CS Scout View i CS Memory. Pozwalają one na uniknięcie badań nietrafionych i źle wycelowanych. Czasem zdarza się, w przypadku bardzo skomplikowanych przypadków, chcielibyśmy podejrzeć, w którym miejscu zostanie wykonane badanie tomograficzne i w przypadku aparatu CS8200 jest taka możliwość. 

Tomograf CS 9600

Urządzenie CS9600 posiada wszystkie powyższe funkcje i nie tylko. Maksymalne pole obrazowania wielkości 16×17 cm, czyli zastosowania ortognatyczne i laryngologiczne. Rozdzielczość powiększona jest aż do pola 10×10 cm – jest to maksymalna jakość obrazu przy bardzo dużym zakresie badania.

cs-9600-blog-2

Oczywiście CS 9600 posiada modalność cefalometryczną i panoramiczną. Mamy również do dyspozycji funkcje dotyczące CS-ADAPT, czyli filtrów do badań panoramicznych, pozycjonowania wspomaganego sztuczną inteligencją i wspomagania dotyczącego określenia morfologii pacjenta pod kątem kształtu żuchwy. 

cs-9600-blog

Oprogramowanie

Oprogramowanie zawiera w sobie szereg narzędzi, które pozwolą na poprawną diagnozę i analizę informacji pobranych podczas badania. 

Wykorzystywana w wielu dziedzinach stomatologii, tomografia stożkowa znana jest głównie w:

 • implantologii,
 • chirurgii,
 • endodoncji.

Chirurdzy i endodonci nie zastanawiają się nad tym, czy takie badania są potrzebne, tylko dyskutują o tym, jakie badania tomografii stożkowej będą dla nich najlepsze. 
Z powodzeniem tomografia stożkowa sprawdza się w pracy ortodontów i chirurgów szczękowo-twarzowych.
Tomografia stożkowa świetnie nadaje się do zastosowań laryngologicznych. Do tej pory, jeżeli chodzi o tomografię, laryngolodzy wykorzystywali klasyczną tomografię (szpitalną). 
Jakość badań pozyskanych w tomografii stożkowej jest dużo lepsza, co ważne przy obrazowaniu maleńkich struktur, które interesują laryngologów, a które nie są aż tak dobrze widoczne na takiej klasycznej tomografii spiralnej. 

Oprogramowanie – szczegóły

Oprogramowanie jest dostarczone razem z urządzeniem. Jest ono możliwe do rozbudowy o dużą ilość funkcji – moduły.

Moduł do planowania leczenia implantologicznego pozwala w przypadku wykonanej tomografii, zaplanować leczenie implantologiczne za pomocą systemu, z którym pracujemy. 

W oprogramowaniu znajduje się cała biblioteka implantów, więc jeśli używamy Straumana, w oprogramowaniu wybieramy Straumana, a potem wirtualnie wkręcając implant, doda się implant z tego systemu, z którego na co dzień korzystamy, więc mamy stuprocentową pewność, że rozwiązanie, które chcemy zastosować w praktyce, w teorii jest takie samo, co wpływa na pewność leczenia.

Oprogramowanie do analizy dróg oddechowych, bardzo popularne ostatnimi czasy, w pełni zautomatyzowane, pozwala na ocenę dróg oddechowych, praktycznie bezobsługowo. Wystarczy wskazać w oprogramowaniu, gdzie drogi oddechowe się znajdują i wszystkie pomiary dotyczące tego obszaru zostają automatycznie wyświetlone.

Moduł PDIP pozwala na zaplanowanie leczenia implantologicznego z zawarciem informacji o skanach wewnątrzustnych. To jest bardzo istotny element planowania takiego zabiegu, ponieważ jasno na badaniu tomograficznym dostajemy informacje na temat tego, gdzie znajduje się granica tkanek miękkich. Informacje ze skanera możemy zaimportować do oprogramowania, a potem do badania tomograficznego i skorzystać z informacji niesionych przez oba urządzenia w jednym oprogramowaniu. 

Kompatybilność wsteczna

Oprogramowanie zawiera kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że jeśli mieliśmy wcześniej inne urządzenie Carestream, takie jak radiowizjografię albo samą panoramę, jesteśmy w stanie wszystkie te informacje zaimportować do nowej bazy danych. Wszystko dzieje się w obrębie jednego programu. 

Import i eksport obrazów

Do karty pacjenta możemy dodać PDF -y, kosztorysy w Excelu, szablony, które zostały zaprojektowane np. w BlueSky i wiele innych informacji, które zbierają się w jednym centralnym punkcie w gabinecie, w jednym oprogramowaniu. 
To sprawia, że nie musimy szukać informacji pomiędzy oprogramowaniem do skanera, tomografu, a jeszcze innym do planowania szablonu. Wszystkie informacje zawsze można znaleźć w jednym miejscu i korzystać z nich w sposób wygodny. Każdy plik z oprogramowania można przesłać drogą elektroniczną.

Metoda Allara

Możliwość podążania za zasadą Allara dotyczy optymalizacji ilości dawki promieniowania dla wystarczającej jakości obrazu. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy czasem badania, pomiędzy jakością obrazu, a pomiędzy ilością dawki promieniowania

Czynniki charakteryzujące promieniowanie rentgenowskie są zasadniczo trzy.

trzy wazne czynniki

Istnieje możliwość obniżenia dawki promieniowania. Przede wszystkim jest to skrócenie czasu ekspozycji.

Możemy skorzystać z funkcjonalności urządzenia, który ma automatyczny dobór dawki promieniowania, zachowując zasadę ALARA, to znaczy, żeby obraz wyszedł odpowiednio dobrze diagnostycznie, a żeby nie prześwietlić tego pacjenta nadmierną ilością promieniowania. Dawki promieniowania opisujemy za pomocą mikrosiwertów.
Dawki są zmniejszone do granic możliwości po to, żeby obniżyć negatywne skutki, które być może mogą wystąpić przy użyciu nadmiernej ilości promieniowania jonizującego.

Funkcje dodatkowe

Istotny aspekt doboru urządzenia, głównie ze względu na to, że wielu producentów nie oferuje zbyt wielu rozwiązań dotyczących dodatkowych funkcji w urządzeniu. Takie funkcje obejmują między innymi redukcję rozbłysków od metalowych artefaktów przy zastosowaniu algorytmu CS Mar.

Problem rozbłysków pojawia się, gdy pacjent ma wypełnienia z metalu, czyli mosty, implanty oraz stały aparat ortodontyczny. 

Gdy chcemy się przyjrzeć takiemu badaniu, zauważamy różnego rodzaju rozbłyski i cienie. Ciężko jest cokolwiek powiedzieć o takim obszarze, toteż redukcja metalowych artefaktów pozwala na odpowiednią interpretację obrazu.

innowacyjność 9600

Wspomaganie pozycjonowania

Oprogramowanie rozpoznaje tzw. płaszczyznę frankfurcką czyli dwa charakterystyczne punkty. System kieruje nas za pomocą strzałek, w którą stronę należy przesunąć maszynę, żeby pozycja pacjenta się poprawiła do tej najbardziej optymalnej. 

Smart Autopan
Automatyczny dobór parametrów ekspozycji. Jeżeli nie chcemy posługiwać się skomplikowanymi doborami dawki, możemy skorzystać z pomocy urządzenia, żeby wstępnie zeskanowało pacjenta przy użyciu dawki promieniowania, na tyle małej, że w ogóle się nie zapisuje w historii pacjenta.

Natomiast oprogramowanie i samo urządzenie pozyskuje na tyle dużo informacji, że jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, jaka dawka będzie optymalna do przeprowadzenia badania na pacjencie. 

Funkcjonalność pozwala na określenie morfologii pacjenta pod kątem kształtu żuchwy. W badaniach panoramicznych bardzo często część badania jest nieostra. Oprócz pozycjonowania i odpowiedniego doboru dawki promieniowania, czasem pojawia się problem z określeniem odpowiedniego kształtu żuchwy pacjenta. Smart Autopan automatycznie wyznacza morfologiczny kształt żuchwy pacjenta w celu zoptymalizowania pod kątem jakości badania tomograficznego

Biblioteka filtrów do badań  CS -Adapt

To biblioteka filtrów, którą obejmuje oprogramowanie. Mamy możliwość pełnej personalizacji badań, w tym przypadku badań panoramicznych, i nie tylko. Biblioteka filtrów dostosowana jest do użytkownika. 

Monitoring urządzenia – CS Upstream

To funkcjonalność urządzeń, która pozwala na zdalny monitoring parametrów technicznych urządzenia. Jesteśmy w stanie monitorować stan techniczny urządzenia po to, żeby ewentualnie zastosować kalibrację, przegląd techniczny urządzenia lub zwrócić uwagę na to, że jest ono niewłaściwie użytkowane i wyeliminować błędy. 

AI Insights

Zespół funkcji, który odnosi rewelacyjne wyniki na rynku automatycznych analiz zdjęć panoramicznych.

Po zrobieniu zdjęcia panoramicznego, wystarczy nacisnąć ikonę, by przejść do okna automatycznej analizy tego zdjęcia. Algorytm rozpoznaje szereg struktur, zaczynając od takich jak segmentacja zębów. Jest w stanie rozpoznać implanty, mosty, wypełnienia, ubytki i różnego rodzaju struktury patologiczne (próchnicę i zmiany w okolicach wierzchołkowych).

Te wszystkie informacje zawierają się na tym badaniu w całości. Proces ten jest bardzo szybki przez co dostajemy pełny raport ze stanu zdrowia jamy ustnej z podzielonym obrazem odpowiedniej ćwiartki, z diagramem zębowym, z zaznaczonymi problemami i z opisem, co złego dzieje się w konkretnych miejscach.

Algorytm ten został stworzony przez lekarzy na jednym z berlińskich uniwersytetów i zaadaptowany do pracy w oprogramowaniu CareStream Dental.

AI Insights wybor tomografu

Skuteczność wykrywania próchnicy na takich badaniach plasuje w okolicach 96%. Posługiwanie się algorytmem do analizy badań panoramicznych nie ma żadnego limitu użyć. Możliwa jest również analiza wszystkich zdjęć wstecz.

Funkcja TomoSharp pozwala na popełnienie większej ilości błędów w pozycjonowaniu pacjenta. Ustawienie pacjenta nie jest łatwe i czasem wymaga to przyjęcia nienaturalnej pozycji, która ciężka jest do utrzymania. Technologia TomoSharp pozwala na poszerzenie marginesu błędu, więc nawet przy nieidealnym pozycjonowaniu jesteśmy w stanie dostać perfekcyjnie ostry obraz.

Funkcjonalność AutoTrace, z powodzeniem używana od dawna przez lekarzy ortodontów, służy do automatycznych analiz ortodontycznych. 

Badania stawów skroniowo-żuchwowych

👉🏻 Badania diagnostyczne stawów skroniowo-żuchwowych są duże. Można wykonywać badania stawów nie tylko jako jedną projekcję (czyli 16×6 cm).
👉🏻 Badanie, na którym dwa stawy są widoczne jednocześnie, pozwala na porównanie ich.
👉🏻 Możemy wykonywać badania pojedynczych stawów – wtedy nie ma znaczenia, czy wykonamy dwa pojedyncze badania czy jedno duże.
👉🏻 Zawsze możemy odtworzyć więcej niż jedno badanie na komputerze w celu porównania ich.

Badania dedykowane dziedzinie laryngologii

👉🏻 W urządzeniach Carestream znajduje się program badań dedykowanych laryngologii
👉🏻 Badania zatok (szczękowych i czołowych), dzięki dużemu polu obrazowania pozwalają zmieścić dużą ilość zatok na jednym badaniu tomograficznym.
👉🏻 Tomografy posiadają dedykowany program do badań obrazowania ucha środkowego. 
👉🏻Cała rozpiętość polu obrazowania oraz największa i najmniejsza wielkość obrazu mają ogromny wpływ na trafną diagnozę. 

Edukacja i szkolenia 

Nasza Akademia Cyfrowej Stomatologii oferuje szkolenia z wielu dziedzin:

 • z zakresu radiologii,
 • z obsługi sprzętu radiologicznego,
 • z obsługi oprogramowania, 
 • z pozycjonowania pacjenta, 
 • ze specjalistami z różnych dziedzin. 

Dedykowane szkolenie z dr Karasiem dotyczące zastosowania tomografii stożkowej w endodoncji, szkolenie z profesorem Olszewskim dotyczące opisywania badań, to tylko niektóre z naszych eksperckich warsztatów.

Wsparcie techniczne

W przypadku usterek, (które zdarzają się niezwykle rzadko), potrzebny jest odpowiedni czas reakcji, wykwalifikowani ludzie i dogodny termin realizacji serwisu. 

Zespół przechodzi cykliczne certyfikacje i szkolenia dotyczące sprzętu, co pozwala być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, i znać odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytania.

Formularz kontaktowy

Szkolenia Optident

Na rynku jesteśmy już od ponad 25 lat. Przeprowadzamy szkolenia w klinikach i w gabinetach dentystycznych, będąc z klientami na co dzień. Prowadzimy warsztaty, również w trybie online, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdy nie mamy wiele czasu na to, żeby zaplanować podróż do centrów szkoleniowych we Wrocławiu i w Warszawie. 

Celem szkoleń jest poprawa standardów diagnozy i leczenia pacjentów oraz podwyższenie komfortu pacjenta w trakcie takiego leczenia. 

Kursy często zawierają w sobie dzień warsztatowy. Dwa dni szkolenia teoretycznego oraz jeden dzień warsztatowy, na którym można pod czujnym okiem ekspertów spróbować opisać badania po dwóch dniach teorii, żeby zrobić to w jak najlepszy sposób i zawrzeć przy tym jak największą ilość informacji. 

Szkolenia i kursy również odbywają się nie tylko z radiologii . Prowadzimy też warsztaty skanowania, na których w praktyczny sposób posługujemy się całym protokołem skanowania, poznajemy od zera oprogramowanie, metody skanowania, ale również sam sprzęt, właśnie po to, żeby wykorzystać go w jak najbardziej efektywny sposób.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.